Právě vyšla metodická pomůcka určená ochranářů, vlastníkům a správcům lesů, která se zaměřuje na úpravu cenných biotopů světlých lesů prostřednictvím odstraňování opadu. Tato tradiční metoda – hrabání opadanky – může v určitých typech lesních stanovišť významně přispět ke zvýšení biodiverzity bylinného podrostu.
Publikace je jedním z výstupů právě dokončeného projektu ROTATE, zaměřeného na využití tradičních znalostí při zastavování úbytku biologické rozmanitosti v lesích. Na metodice se podíleli Jana Doudová, Karel Boublík, Jan Douda a Jan Häusler z Fakulty životního prostředí ČZU, Jindřich Prach ze Správy CHKO Český kras a Ondřej Vild s Péterem Szabó z Botanického ústavu AV ČR. Metodickou příručku si můžete stáhnout zde.
K tématu tradičního hrabání opadanky doporučujeme také krátkou animaci, kterou vytvořil stejný autorský tým. K problematice hrabání opadanky jako tradiční metody hospodaření v lesích odkazujeme na krátkou animaci, která vzešla ze stejného projektu.